Ayhan Sicimoğlu’nun Torino’su

Ayhan Sicimoğlu.png
Geçen akşam Bloomberg HT’de Ayhan Sicimoğlu’nun Renkler programına denk geldim.
Akşamın rotası İtalya’nın kuzey şehri Torino’ydu.
Uzunca şehrin tarihi hakkında bilgi verdi Sicimoğlu.
Savoy ailesinin ana meydandaki sarayı, Palazzo Madam ve Roma döneminden kalma kale… Daha sonra bir kahve molası vererek Bicerin içti.
Bicerin Torino’ya özel bir sıcak içecek.  Sıcak çikolata, espresso ve süt köpüğü ile yapılıyor.
palazzo_madama_Torino.jpg
Programda en çok dikkatimi çeken şehrin farklı yerlerine dağılmış, aynı zamanda şehrin sembolü olan boğa heykelleri oldu.  Çeşmeler boğa ağzı şeklinde ve su boğanın ağzından akıyor.
İlk defa düşündüm. Torino adı “küçük boğa” kelimesinden mi geliyor?
(toro italyanca boğa demek, tor- ino küçük tatlı boğa)
Oysa programda Sicimoğlu şehrin adının kökeni ile ilgili başka şekilde akıl yürüttü. Etrüskçe’de Taurus dağ demekmiş. Arkasını Alp Dağlarına yaslamış olan bir şehir olan Torino’nun adı bu dağlardan geliyor olabilir dedi.
Torino’ya gitme fırsatım hiç olmadı. Bu programdan sonra keşke gitsek diye düşündüm. İnşallah bir gün zamanımız, imkanımız olur da Torino’yu görürüz.
Güncelleme: Biraz araştırınca Ayhan Sicimoğlu’nun haklı olduğuna karar verdim 🙂 http://www.torinotoday.it/cronaca/origine-nome-torino.html

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın