Quercetti

quercetti.jpg

Oyuncak demişken, sizlerle keşfettiğim bir İtalyan oyuncağını paylaşmak isterim. Babaannemiz, torunları büyüyen arkadaşlarından kullanmadığı oyuncakları istemiş, hepsini toplamış bize getirmiş. Torunu Almanya’ya yaşayanlardan birinden bir oyuncak geldi ki çok beğendim. Delikli bir tabla üzerine renkli topçuklar. Çocuğum küçük olduğundan yutmasın diye önce küçük topçukları sakladım, sadece iri olan topçuklarla oynadık. Onları batırmayı öğrendikten sonra küçük topçukları da çıkardım.

Bu oyun hem çocukların el becerilerini geliştiriyor. O iğneleri doğru deliklere geçirmek ince motor becerileri açısından faydalı, hem de renklerle resim yapmayı sağlıyor. Aslında kağıt ve boya kalemlerinden önce çocuklar resimle ve yaratıcılıkla tanışmış oluyor.

Bize gelen oyuncağın boncukları (topçukları) azdı. Kutusu vesaire yoktu. Bu oyuncağı o kadar beğendim ki acaba markası nedir diye araştırırken İtalyan bir marka olan Quercetti olduğunu öğrendim. Çok sevindim tabi. Objektif olamıyorum. İtalyanlar bu işi biliyor dedim 🙂 Hemen internetten araştırmaya koyuldum. 70 yıllık oyuncak firmasıymış. O kadar çeşitli değişik oyuncakları var ki. Sonra ülkemizde neden sanat yok, neden resim önemsiz diyoruz. İtalya’da daha bebek yaştan renklerle, resimle ve yaratıcılıkla tanışıyorlar. Sanat ve tasarım hayatın her yerinde.

Geçen ay Milano’ya gittiğimde toplantılardan arda kalan zamanım kısıtlı da olsa önceliğimi bu oyuncakların satıldığı tek dükkan olan (ya da ben sadece burayı bulabildim) Le Nano Blue isimli tarihi oyuncakçıya gitmekle değerlendirdim. Malesef en küçük 3-6 yaş olanını bulabildim. 3-6 yaş için olanda topçuklar biraz ufak. Kutudan çok güzel bir kitapçık çıktı. Bir sürü çeşit obje, hayvan resmini kitapçığa bakarak yapabiliyorsunuz. Ayrıca topçukların kaybolmaması için çantaya benzer kilitli bir sistem yapmışlar yeni versiyonunda. Merak edenler için fiyatları da çok uygun, 10 € civarında.

Yetişkin, çocuk herkesi oyuna davet eden Quercetti geçen ayki Milano gezisinin en güzel keşfi oldu.

https://www.quercettistore.com/

https://www.quercettistore.com/it/giocattoli/chiodini/2123-fantacolor-basic

Vera Eğitim, Polidesign Toy Design Eğitimi, vera@veraedu.com

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Bölümler, Product Design, İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın