Bir İtalyan Felsefesi: La Bella Figura

Untitled-1

“La Bella Figura” deyiminin tam karşılığı “Güzel Figür” demek. Güzel insan, güzel yemek, güzel müzik, güzel ev, güzel kitap, güzel resim… Deyimin felsefesi bu şekilde örneklenebilir, anlamı da kaliteli yaşam olarak özetlenebilir. Ama bu kalitenin “marka takıntısıyla” bir ilgisi olmadığının altını kalın bir çizgiyle çizmek isterim. Aksine “La bella figura”, sadece pahalı olanın güzel olduğu sanısını nezaketle ayıplar.

Mesela İstanbul vapurlarının klasik çay-simit keyfi bir “La bella figura”dır. Şık giyinmek, akşam eve çiçekle dönmektir. Özetle; “La bella figura” hiç de kolay olmayan hayatı güzelleştirme kaygısıdır. Ve tam da bu yüzden sanattan, sanatın hayatımıza kattıklarından beslenir.

Kaynak: gazetevatan.com – Buket Aşçı Gürel

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir İtalyan Felsefesi: La Bella Figura için 1 cevap

  1. Geri izleme: İtalyanca kelimelerin anlamları - italyada.netitalyada.net

Bir Cevap Yazın