Modada kişiselleştirme dönemi

İtalya’ya son gittiğimde dikkatimi çeken şeylerden biri de modada kişiselleştirme deneyiminin iyice arttığı oldu. Artık sadece “high brand” diye tanımlanan lüks markalar değil, hızlı moda markaları da bu akıma uymuş ve müşterilerine kendi zevklerine göre seçim yapma ve eşleştirme imkanı sunuyordu.

Modada kişiselleştirme akımını ilk olarak Fendi’de görmüştüm. Ürettiği “by the way” marka çantalar için çeşit çeşit saplar satıyordu. İsteyen istediği gibi sap satın alarak farklı kombinler yapabiliyordu. Ayrıca cantanın ucunda sarkan minik aksesuarın uzerine seçtiğiniz harflerden adınızın ve soyadınızın baş harflerini ücretsiz olarak kazıtıp yazıyordu.

Geçen hafta gittiğimde ise Milano’da oldukça yaygın olan Kiko’ya bir cihaz koymuşlardı. Teknolojik bir robot camekanın içinde rujların üzerine istediğiniz yazıyı yazıyordu. Kapak rengini seçmek ve üzerine koyulacak emojiyi seçmek mümkündü. Hatta yılbaşı öncesi benzer bir makinayı Nişantaşı’ndaki Bobbi Brown dükkanında da gördüm.

Teknoloji, sosyal medya son hızla değişiyor. Etkileri moda da dahil her alana yansıyor. Bakalım modada kişiselleştirme konusunun sonu nereye gidecek?

Fendi kişiselleştirme.gif

Fendi, customize your bag!

Ekran Resmi 2018-01-04 12.01.05.png

Kiko Milano

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın