Politecnico di Milano mimarlık sınavı

Politecnico di Milano, İtalya’nın 1800’lerden günümüze gelen en eski teknik üniversitelerinden. Bizdeki İTÜ ve ODTÜ gibi prestijli, köklü mühendislik okulu. Üniversite eğitimlerinin tamamı İtalyanca. Sadece Mimarlık bölümü İngilizce.

Politecnico di Milano mimarlık bölümü sınav ile öğrenci alıyor. Sınav her sene Eylül ayında gerçekleşiyor. Sadece liseden mezun olan öğrenciler sınava girebiliyor. Yani oldukça geç bir tarih. Sonuçlar ise Ekim ayında açılıyor. Örneğin bu sene Politecnico di Milano mimarlık sınavı 7 Eylül 2017’de oldu. Sonuçlar ise geçen hafta yani 3 Ekim’de açıklandı.

O yüzden b planı olarak düşünelecek bir üniversite değil. Tersine, öğrencilerin bir b planı olmalı ki sınavı geçememe halinde 1 seneleri boşa geçmesin. O yüzden Türk öğrenciler genellikle ülkemizde özel veya devlet bir üniversiteye kaydolup/dondurup Politecnico di Milano’nun sınavına giriyorlar.

Politecnico di Milano’nun giriş testine hazırlık için Milano’da bir kurs var. 4 haftalık bu kursa katılmak için en ideal dönem Lise 3 yazı. Böylece Lise 4 boyunca nelere çalışmanız gerektiğini, eksiklerinizi tespit edip verimli bir hazırlık yapabilirsiniz. İsteyenler Lise 4’ün yazında da katılabilir veya 2 sene üst üste de katılabilirler.

Vera Eğitim olarak sınırlı sayıda öğrenciye Politecnico danışmanlığı verip, itinayla ilgilenip öğrencilerimizin başarılı olmalarını hedefliyoruz. Bu sene Politecnico di Milano İngilizce mimarlık bölümüne başarıyla giren öğrencilerimizden 60.9 puan alan St. Joseph İstanbul mezunu Ilgın Depdep ve 50.3 puan alan Özel Ege Lisesi mezunu Suna Mertoğlu’nu yürekten tebrik ederiz. (Not 2016’da Politecnico’ya en son giren öğrenci 36 puan almıştı. Max puan 90. 2017’de puanlar yükseldi. Son girenin puanını yakın zamanda duyuracağız.)

Politecnico di Milano danışmanlığı ve detaylı bilgi için bize yazabilirsiniz:

 

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Architecture, Politecnico di Milano, Politecnico di Torino, İtalya'da Eğitim kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın