İtalyan Şarapları – Circeo

İtalya’ya gittiğimizde kırmızı şarap mutlaka alıyoruz. En sevdiğim Montepulciano d’Abruzzo hakkında birkaç defa yazı yazmıştım. Montepulciano d’Abruzzo, Abruzzo bölgesinin şarabı. Bir enolog ya da gurme değilim. Kırmızı şarap sever sıradan bir kişi olarak, bizde dışarıda şarap sipariş edeceksem, Montepulciano’ya en yakın Boğazkere şarabını bulduğumu belirteyim.

Zaman zaman Montepulciano yerine farklı şaraplar da deniyoruz. Montalcino, Montepulciano nobile, Sangiovese ve hatta Montepulciano sonra 2. sıraya koyacağım Nero d’Avola hem içimi kolay, hem tanin dedikleri burukluk keyfini yaşatıyor.

Son sefer Roma’ya gittiğimizde akşama doğru otele vardık. Hızlıca birşey atıştırmak istedik ve otelin yakınında bar taburelerinde dilim pizza sipariş eden bir yere oturduk. Kırmızı şarap olarak Circeo ikram ettiler. Daha sonra Roma’da o civarda bu şaraba çok defa denk geldim ve bir şişe de o yüksek bar tabureli pizzacının keyfini eve taşımak için yanımıza aldım. Alıştığım Montepulciano olmasa bile Roma sokaklarının kokusu, enerjisi, coşkusu, evimize doldu.

Circeo.jpg

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın