Cemal Reşit Rey’de geçen Cuma

5 Mayıs Cuma akşamı Cemal Reşit Rey’de “Incantevole Italia”, İtalyan Film Müzikleri’ni dinlemeye gittik.

Stefano Mazzoleni yönetiminde orkestra bir çok bilindik parçayı çaldı. Il padrino Godfather, Il Dolce Vita, Romeo e Giulietta, Casanova gibi unutulmaz İtalyan filmlerinin müziklerini dinlerken arkada filmden alıntılar gösterildi. Bazı parçalarda 2 dansçının vals gösterisi ve ışıltılı, zarif elbisesiyle soprano sanatçının gür sesi eşlik etti. Zaten en başta alıntısı yapılan ” Filmler izlenmez, dinlenir” sözü geçmiş zamanının ne kadar itinalı olduğunun kanıtı gibiydi. Düşünsenize bir film çekiliyor. Sadece müziği için yüzlerce kişi çalışıyor. Viola’dan tuba’ya, orkestra şefinden sopranosuna, vurmalı çalgılardan arpa aynı isminde geçtiği gibi büyüleyici bir akşam yaşattılar bize. Incantevole Italia, İtalyan Film Müzikleri gecesi bir saat sürdü ve çok güzel duygular bıraktı.

İtalyan Kız Ortaokulu’ndayken mecburiyet olarak gittiğimiz opera, bugün bu yaşta boş zamanlarımızda gittiğimiz, zevk aldığımız bir aktivite oldu. Belki de herkesin sınıfında bir soprano Pelin, yan flüt çalan bir Ayşegül var sanırdık. Şimdiki aklımla o günleri yaşamak isterdim düşüncesi, anılara karıştı gece boyunca. Sonra ileride de bugünlerin kıymetini bilseydik demeyelim diye, “anı yaşamak en güzeli” diye karara varıp geceye devam ettik.

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalyan Edebiyatı, İtalyan Kültürü, İtalyan Kız Orta Okulu, İtalyan Lisesi Anıları, İtalyanca kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın