Tenori, baritoni, bassi

Seçmeler baritoni bassi

İki hafta önce Politecnico di Milano Graduate Business School MIP’in davetlisi olarak Milano’daydım. Dünyadaki seçme temsilcilik ofislerinin davetli olduğu Agents Meeting 2017 için sabah 9:30’ta okulun bekleme salonunda buluşmak üzere program takvimlerimiz iletilmişti. Tam saatinde söylenilen yere vardığımda ve uzun süre tek başıma beklemek zorunda kalınca okulu dolaştım. Panodaki bu afiş dikkatimi çekti ve çok hoşuma gitti, gülümsetti beni. Seçmeler için tenör, bariton ve bassolar aranıyor:) Grafikte de ünlü tenör Pavarotti’yi anımsatan bir tipleme.

Beklerken aklımdan bir sürü anı geçti. İtalyan Kız Ortaokulu’nun  eski, tahta, basamaklı oturma alanlarına dizildiğimiz piyanonun sağ köşede durduğu geniş kantin salonu, aynı zamanda soğuk havalarda beden salonu, aynı zamanda müzik salonu. Çok sesli koro istediği gibi olmadığında sinirlenen müzik öğretmenimiz Pergolizzi, ona aşık birkaç arkadaşımız, yan flütüyle döktüren Ayşegül, annesi opera sanatçısı olan gür ve güzel sesli Pelin…  En sevmediğim dersti müzik, oysa şimdi bütün o zamanları gülümseyerek hatırlıyorum. Dersin çoğu şarkı söylemekten ibaretti ama yazılı kısımları da vardı. Obua’dan violino’ya müzik aletlerini öğrendiğimiz, Vivaldi’nin 4 stagioni’ sinden sınav olduğumuz. Henüz 12, 13 yaşlarında. Atatürk Kültür Merkezi’ndeki operalara zorla götürüldüğümüz. Keşke bugünkü aklımla, bugünkü bakış açımla katılabilsem o müzik derslerine diyorum şu an.

Bitirişi yaparken sizlere daha tanıdık güncel tenörlerden Andrea Boccelli’nin şarkısını göndereyim. Con te partirò.

Andrea Boccelli’nin New York Madison Square Garden’da, bir özel balkon locada konserini dinleme imkanım olmuştu yaklaşık 3 yıl önce. Bir gün onu da anlatırım. Herkese mutlu, güzel haftalar Vera Eğitim’den

 

 

 

About italyada

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı mip, İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar, İtalyan Edebiyatı, İtalyan Kültürü içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s