İtalya’da Çevreci Ulaşım

İtalya’ya her gittiğimde ufak arabalara özeniyorum. Bisikletle işe gidip gelen, okula giden öğrencilere bakıp keşke bizde de mümkün olsa diye aklımdan geçiyor. Ama İstanbul’da ne mümkün? Sadece dev arabalar ve trafik değil etken. 7 tepe İstanbul’un yokuşlarıyla dümdüz Milano sokakları arasında fark çok elbet.

Son yıllarda özellikle elektrikçi araçlar dikkatimi çeker oldu. Sessizce trafikte ilerleyen, parketmesi kolay, tasarımı şık binbir çeşit mini araç. Üç tekerlekli motosikletler, üstü kapalı tek kişilik araba mı desem motorsiklet mi desem bilmediğim bir sürü ulaşım aracı. Genci yaşlısı, sportifi, yüksek topuklusu, takım elbiselisi herkes bir motor veya mini aracında İtalya’da.

20170324_18224220170324_18181420170324_181800(1)

Bu yüzden olsa gerek İtalya’daki tasarım okullarımızda Car Design, Transportation Design gibi bölümler “bike” ve elektrikli araçlara daha çok yer verir oldu. İleriki yıllarda sadece bisiklet tasarımı, ya da motirsiklet tasarımı diye bölümler açılsa şaşırmayacağım. Car Design bölümüyle öne çıkan birkaç okul var aklımda. Yeri gelmişken yazayım:

IED Car and Transportation Design: 3 yıllık lisans eğitimi okulun Torino kampüsünde veriliyor. YÖK denkliği de aldı geçtiğimiz yıllarda. İlk sene İngilizce. Sonraki yıllarda öğrencilerden İtalyanca öğrenmeleri bekleniyor. Yabancı öğrencilere kolaylık sağlanıyor ama yine de İtalya’ya gittiğiniz ilk seneden İtalyanca öğrenmeye başlamanızda fayda var. Okulun yıllık ücreti 16 140 €

SPD, Car and Transportation Design: SPD, Scuola Politecnica di Design, İtalya’nın ilk özel sanat akademisi. 60 ECTS’e denk gelen MIUR onaylı, (master di primo livello universitario), staj garantili master okulu. Okulun en önemli bölümü de Car Design. Çünkü kurulduğu 1954’ten beri Volkswagen ile ortak projeler yapıyorlar. Yani Car Design master öürencileri Volkswagen ile (orada çalışan gerçek profesyonellerle) ortak projelerde çalışma imkanı yakalıyorlar. Yalnız bu bölüme kabul almak kolay değil. Portfoliosu beğenilmeyen öğrenciler önce 1 yıllık Car Design Tools adlı sertifika programına alınıyorlar. Master programının ücreti 16 400 €. 1 yıllık sertifika programı ise daha uygun.

Car Design master programı Polidesign‘da da mevcut. Fakat İtalyanca. Önümüzdeki seneden itibaren İngilizce’ye daha çok yer verecekleri bir düzenleme planlıyor. Bakalım, gelişmeleri haber vereceğiz size.

İtalya’da Car Design, Transportation Design gibi lisans veya yüksek lisans programlarıyla ilgiliyseniz aşağıdaki formu doldurarak bilgi isteyebilirsiniz.

Vera Eğitim, sadece İtalya’ya yönelik uzman danışmanlık, İtalya’daki 25’i aşkın okulun Türkiye resmi temsilciliği, 0216 504 20 12, vera@veraedu.com

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Car Design, IED, Polidesign, SPD, İtalya'da Üniversite, İtalya'da Eğitim, İtalya'da Master, İtalya'daki Okullar, İtalyan Kültürü, İtalyanca kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın