Roma usulü enginar

engin1.jpg

İtalya’ya gittiğimde yemeyi sevdiğim şeylerden biri zeytinyağlı enginar. İtalyanların carciofi alla romana dediği , dilimize tercümesi Roma usulü enginar olan bu yemeği aslında Ege’de birçok yerde yemek mümkün.

Geçen hafta Ayvalık’taydım. Cumartesi sabah Cunda pazarında yeni enginarlar çıkmıştı bile. Bizde genel pişirme ve ayıklama şekli bütün yaprakları ve kökü atmak. Aslında bu şekilde büyük kısmı ziyan oluyor. Pazardan aldığım bütün enginarları haftasonu evde pişirdim.  Sadece suda haşlayıp, tabağımda bol zeytinyağı ve az tuzla servis ettim. Görsel anlamda İtalyanların sunumuna yaklaşamasam da, lezzeti ailedeki herkesi tatmin etti.

engin2.jpg

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın