Service Design Masterı

İtalya’daki master programlarından en sevdiğim, bir yandan da eğitim danışmanı olarak anlatması en zor bölümlerden biri Service Design masterı.

Politecnico di Milano, Polidesign’da yaklaşık 5 yıldır verilen bu eğitim Türkçe adıyla Hizmet Tasarımı olarak biliniyor. Servis verilen yerlerin tasarımı, sürecin tasarımı ve hizmetin tasarlanması.

Sık verdiğim örneklerden biri hastane örneği. Bir hastaneye girdiğinizdeki andan Information desk’ten hasta odasına çıkıp üzerinize hasta önlüğünü giymenize kadar olan süreçte yaşadıklarınızın tasarlanması Service Designerların konusu.

Daha da iç açıcı bir örneği Polidesign’ın işbirliği yürüttüğü Eataly’nin aşağıdaki videosunda izleyebilirsiniz.

Eataly biliyorsunuz İstanbul’da Zorlu’da da olan bir yeme- içme kompleksi. İçerisinde küçük büfe ve restoranları olan, kimisinde üretimi de görebileceğiniz veya haftasonu düzenlenen workshoplarında ekmek yapıp tadabileceğiniz, aynı zamanda market köşeleri olan, buralarda yerel İtalyan ürünleri satışı yapan bir kompleks, yaşam alanı.

Zorlu’daki Eataly ne zaman gitsem kalabalık. Burada İtalyan Ekmek Yapımı kursuna katılmışlığımız da var 🙂 Bambaşka bir konsept, bambaşka bir deneyim. İşte service designerdan beklenen de bu, bu heyecanı yaratmak.

Oldukça rekabetçi bir dünyada yaşıyoruz. Hepimiz kendi alanımızda benzer eğitimlere sahip  kişiler ile rekabet etmeye, mesleğimizde yer edinmeye çalışıyoruz. Böyle bir dünyada product design lisansı üzerine yine ürün tasarımı okumaktansa, ya da iç mimarlık üniversite eğitimi üzerine yine iç mimarlık masterı yapmaktansa, böyle spesifik bir alana odaklanıp, niş bir alanda uzmanlık kazanmak başarıyı getiriyor.

23 Mart Perşembe günü, İtalyan saatiyle sabah 10:00’da Service Design masterının ücretsiz webinarı olacak. Webinara kayıt olmak için aşağıdaki formu doldurun.

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Polidesign, Politecnico di Milano, Service Design, İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın