Politecnico di Milano’da Mimarlık

İtalya’nın devlet okulları içerisinde en çok tercih edilen üniversite Politecnico di Milano, yani Milano Teknik Üniversitesi. Bizdeki İTÜ, ODTÜ gibi kıymetli bir okul. Mühendislik ve mimarlık alanında prestijli, köklü bir üniversite.

Politecnico di Milano’daki bütün üniversite eğitimleri İtalyanca. Biri hariç: Architectural Design. 3 yıl süren bu bölüm sınavla öğrenci alıyor. Sınav Eylül ayında oluyor ve eğitim Ekim ayında başlıyor. 60 soruluk testten oluşan sınavın kolay olmadığını söyleyebiliriz. Ya da bizim eğitim sistemimize kıyasla kolay değil. Sanat tarihi, Avrupa tarihi vb. konulara hakim olmak gerekiyor. Sınavın zorluğunun yanı sıra Eylül ayında gerçekleşiyor olması biz Türk öğrencileri zorluyor. Sınavı geçemezsem açıkta kalırım korkusuyla öğrenciler burada da bir üniversiteyi dondurmayı tercih ediyorlar. Veya B planı olarak önceden İtalya’daki özel üniversitelere kayıt yaptırıyorlar.

Politecnico di Milano’daki üniversite programlarına başvurmak meşakatli. Okulun sitesi üzerinden hesap oluşturmak, ülkemizdeki İtalyan konsolosluğu üzerinden 3 aşamalı başvuruyu tamamlamak ve İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinden diğer bir başvuru açıp bu üç kanalı birbiriyle koordine etmek gerekiyor. Tarih kısıtları olduğunu da söylersem belki ne kadar ciddi bir süreç olduğunu daha iyi anlarsınız. Yanılmıyorsam 2 sene önce İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı’nın işlemi (sadece 1 hafta süreniz var) bizim tam bayram tatiline denk gelmişti. Teknede olduğum o tatil karaya çıkıp tek tek öğrencilerin işlemlerini halletmiştim. Bu işlemlerden birini kaçırsanız, sınava giremiyorsunuz. Bu yüzden sadece İtlalya’da Eğitim alanında uzman bir danışmanla çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu sene henüz kayıtlar açılmadı. 2017 – 2018 akademik yılı için. Mart, Nisan aylarında açılmasını bekliyoruz.

Ekran Resmi 2017-02-04 15.53.26.png

Yukarıdaki resim, Politecnico di Milano’nun bugünkü ekran görüntüsünden.

Danışmanlık hizmetimiz başvuruların açılmasıyla Mart/Nisan aylarında başlıyor, Ekim ayına kadar (sınavını geçen öğrencilerin eğitim vizesi almasıyla) devam ediyor. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçmenizi öneririz.

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Architecture, Politecnico di Milano, İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar, İtalyan Devlet Okulları, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın