Kimden İtalyanca Özel Ders Almalı?

İtalyan Lisesi ve Galileo Galilei Lisesi, ülkemizin iki tane İtalyanca eğitim veren lisesi. 1 sene hazırlık sınıfından sonra dörder yıl lise eğitimi vererek toplam 5 yıl içinde İtalyanca öğretiyorlar.

Malesef eğitim sisteminin değişmesiyle 5 yıl İtalyancayı iyice öğrenmek için yetersiz kaldı. Eskilerin bildiği gibi, bizim zamanımızda Anadolu Liseleri ve Özel Okullar sınavları 12 yaşımızda ilk okulu bitirdiğimizde yapılırdı. Bizim zamanımızda İtalyan Kız Orta okulu vardı. Önce orta okulda 4 sene boyunca İtalyanca’yı öğrenirdik. Ardından liseye geçip Türkçesi bile kolay olmayan matematik, fizik derslerine odaklanırdık. Bizim zamanımızda sınıfımızda hiç kimsenin İtalyanca’yı anlamama gibi bir durumu olmazdı. Sadece hesaplara konsantre olurduk.

Sistemin değişmesiyle, 1 senelik İtalyanca bilgisi ile – tabi ki haklı olarak- matematik, biyoloji, kimya, fizik gibi fen derslerini anlamak zor oldu. O yüzden çoğu öğrenci özel ders takviyesi alarak okula devam ediyor.

15 yıl boyunca İtalyan Liseleri’ne yönelik ders vermiş, İtalyan Lisesi’nden dereceyle mezun olmuş bir eski öğrenci olarak size verebileceğim ilk tavsiye kendinize “İtalyan Lisesi” mezunu bir hoca bulmanız olur.

İtalyan Lisesi mezunu biri (hele eski mezunlardansa) 12 yaşında İtalyanca öğrenmeye başlarken, İtalyan Dili ve Edebiyatı mezunu biri 19 yaşında başlıyor. Ağaç yaşken eğiliyor.  İtalyan Lisesi mezunları, kendileri de aynı okulda okudukları için, okulun sistemine, yapılış şekillerine, yöntemlerine aşina olduklarından size daha iyi yol gösterirler. Bir de kendimden örnek vermek gerekirse bizim sınıfımız 20 kişiydi, 6’sı İtalyandı. Beden öğretmeninden , sanat tarihine hocalarımızın tamamı İtalyandı. İtalyan Dili ve Edebiyatı mezunu biri italyanca fen eğitimi almadığından, beden dersi almadığından, astronomi dersi almadığından, terminoloji konusunda eksik kalıyor. İç organların isimlerini bilemeyebiliyor. İtalyan Liseli biri 12 yaşında eline torpido kalemi alırken, binbir çeşit cetvel ve pergelle çizim yaparken İtalyan Dili ve Edebiyatı mezunu hayatında hiç proiezione ortogonale yapmamış oluyor. İtalyan mimarisi konusunda eksik kalıyor. Vivaldi’nin 4 mevsimini yıllarca dinlememiş, müzik sınavlarına girmemiş, çok sesli İtalyanca korolarına katılmamış, İtalyanca tiyatrolarda oynamamış, Suorlerle dizdize vakit geçirmemiş (lafı çok uzatmayayım artık:) kısaca İtalyan kültürünü bir İtalyan Liseli gibi özümsememiş oluyor. Bu yazdıklarım ve daha bir çok sebep dolayısıyla çocuklarınıza İtalyan Lisesi mezunu bir öğretmenden ders aldırmanızı tavsiye ederim.

Ders verdiğim zamanlarda karşılaştığım bir diğer durum da velilerin dalında çok başarılı bir matematik veya fen hocası tutmalarıydı. Ama İtalyanca bilmeyen! Çocuklarının İtalyancasına güvenen nasıl olsa çevirir, tercüme eder ya da ders zaten sayısal soru anlaşılır mantığıyla ders aldıran veliler de genellikle başarılı sonuç alamazlardı. Burada da vurgulamak istediğim hocanın yetersizliği değil “müfredatların çok farklı olması ” ve “soru çözme biçimlerinin örtüşmemesi” konuları. ÖSS konusunda çok başarılı bir matematik hocası hepimizin ezbere bildiği 3,4,5 üçgeninde test mantığıyla boşluğun yerine 5 yazıp geçerse, İtalyan Lisesi’nde sıfır alır, bir de kopya çekti diye azar işitir. İtalyan Lisesi’nde her şey en açık ve anlaşılır şekilde uzun uzun yazılmalıdır. Pisagor Teoremi: 3’ün karesi + 4’ün karesi …. diye.

Tabi bu yazdıklarım İtalyan Lisesi’ne yönelik özel ders almak isteyenlere yönelik tavsiyeler. Günlük temel İtalyanca için ayrıca bir yazı paylaşacağım.

Bu akşamlık bu kadar sevgili italyada.net okurları, umarım bloğumuzu okurken faydalanıyor ve hoş vakit geçiriyorsunuzdur.  Herkese mutlu haftalar dileğimizle

http://www.italyada.net, Vera Eğitim Danışmanlık’ın resmi bloğudur. Bostancı- İstanbul vera@veraedu.com

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Latince, İtalya'da Eğitim, İtalyan Kültürü, İtalyanca kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kimden İtalyanca Özel Ders Almalı? için 1 cevap

  1. Geri izleme: Günlük Temel İtalyanca Dersleri - italyada.netitalyada.net

Bir Cevap Yazın