Floransa mı, Milano mu?

İtalya’da tasarım veya moda alanında eğitim almak isteyenlerin sık sorduğu sorulardan, “Floransa mı, Milano mu?” Çoğunluk metropollüğe daha yakın olmasından Milano’yu tercih ediyor. Oysa Floransa, özellikle moda alanında eğitim almak isteyenler için önemli bir merkez. Aslında başlığı “Neden Floransa’yı tercih etmeli?” yapacaktım ama neyse lafı uzatmadan Floransa’da eğitim almak için 10 neden konulu yazıma geçeyim:

firenze-tugce

  • Floransa, Milano’ya kıyasla gerçek modanın doğduğu yer. Neden mi? Bütün moda markalarının fabrikaları Floransa’da ve civarında. Örneğin Polimoda’nın Scandicci kampüsünün tam karşısında Gucci’nin fabrikası var. Prada da üretim merkezini yakın zamanda bu bölgeye taşıdı.
  • Moda müzeleri İtalya’da sadece Floransa’da bulunuyor: Gucci, Pucci, Ferragamo moda müzeleri bunlara örnek.
  • Herkes bilmez ama Floransa Alta Moda, yani Haute Couture’un merkezi
  • Floransa yaşamak için çok kolay bir yer. Güvenlik en üst düzeyde. Düz ayak olmasından bisikletle ulaşım yaygın ve çok rahat
  • Floransa’da birçok Amerikan ve yabancı okulun şubeleri bulunuyor. Dolayısıyla multikültürel ortamın en belirgin olduğu şehir. Burada kendinizi yabancı hissetmeniz imkansız.
  • Floransa aynı zamanda yılın 4 mevsimi turist çektiğinden hep cıvıl cıvıl.
  • Rönesans’ın doğduğu şehir olduğunu unutmayalım. Tarihi, kökleri Medici ailesine dayanan, köklü ve saygın bir şehir, sanatın merkezi, saf ve doğru İtalyanca’nın çıktığı Dante’nin şehri
  • Senede 2 defa Pitti Uomo gibi dünyanın dört bir yanından erkek moda severlerin akın ettiği bir organizasyona ev sahipliği yapıyor olması
  • Moda alanında Avrupa’nın en büyük kütüphanesinin Floransa’da, hatta Polimoda kampüsünde yer alması
  • Bistecca alla fiorentina gibi leziz bir bonfilenin Floransa mutfağından çıkması, kimilerine göre ise Imperatore lakaplı Fatih Terim’in direktörlüğünü yaptığı Fiorentina futbol takımına sahip olması !:)

Vera Eğitim Danışmanlık, vera@veraedu.com, Polimoda Floransa resmi Türkiye kayıt ofisi

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Brand Management, İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın