Güveçte deniz mahsülü (italyan usülü)

Yacht dergisinde severek okuduğum bir yazar var. Adı Deniz Kurt. Megayat mutfakları isimli köşesinde gezdiği kıyıları anlatıyor ve yemek tarifleri veriyor.

İtalya’nın Tirreno Denizi’nde yer alan Isola di Ponza (Ponza Adası’na) yaptığı bir seyirde öyle bir yemek tarifi vermiş ki okurken bile deniz ürünü severlerin ağzını sulandıracak cinsten. Tarifi kesip defterime yapıştırdım. Sizlerle de paylaşayım istedim.

Orjinal adı: Brodetto di pesce. İtalyancada brodo et suyu demek. Brodetto de bir çeşit sulu yemek diye çevirebiliriz. Brodetto di pesce’nin birebir tercümesi balık çorbası gibi bir şey olsa da ben güveçte deniz mahsülü demeyi tercih ettim.

Tariflerden yararlanmak için http://www.saleepepe.it veya http://www.giallozafferano.it sitelerini tavsiye ederim. En sevdiğim 2 yemek blogu. Türkçe tarifi ise kesip yapıştırdığım haliyle sizle paylaşıyorum. Bu soğuk günlerde bir yaz günü deniz kıyısında bu lezzetleri denemenin hayali bile güzel!

 

giallo zafferano.jpg

ricetta-brodetto-abruzzese-986x400.jpg

http://www.salepepe.it/ricette/secondi/di-pesce/pesce-di-mare/brodetto-pesce-abruzzese/

20161226_210254

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın