Alba Trüf Festivali

Ne zamandır yazmak istiyorum. Masamın üzerinde hangisinden olduğunu unuttuğum bir dergi sayfası ve İtalya’nın Alba kentinde yetişen beyaz trüf mantarı festivaliyle ilgili yazı. Ben yazana kadar festivalin tarihi geçmiş olsa da aklınıza yazmak veya bir kenara not etmek için yazımı sizinle paylaşayım isterim. Belli mi olur belki seneye bu zamanlarda nereye tatile gitsek diye düşünür, değişik bir şey yapmaya karar verir ve kendinizi Alba kentinin kuytu ormanlarında avcı köpeklerle trüf mantarı toplarken bulursunuz.

Alba uluslararası trüf festivali, yani orjinal adıyla Fiera Internazionale Tartufo Bianco d’Alba, bu sene 8 Ekim – 27 Kasım tarihleri arasında düzenlendi.

http://www.fieradeltartufo.org/2016/it/

Beyaz trüf mantarı dünyanın en değerli yiyeceklerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu kadar değerli olmalarının sebebi, hem yılın sadece 2 ayında yetişmeleri, hem de toplanmalarının zor olması. Eskiden bulunmalarında domuzlar kullanılırken, daha sonra domuzların mantara zarar verdiğinin anlaşılması üzerine bu konuda eğitimli köpeklerden yardım alınmaya başladı. Ağaç diplerini koklayarak mantarı bulan köpekler, mantarlara hiç dokunmadan sadece patileriyle göstererek mantarın toplanmasına yardımcı oluyor.

Bu tarihler arasında festival kapsamında trüf mantarından yapılmış yemekler ikram ediliyor, uygun şarap tadımları yapılıyor, mantar toplama aktiviteleri düzenleniyor ve mantarı saklarken ve toplarken dikkat edilmesi gereken noktalar anlatılıyor. Son yıllarda kumsalda yan gelip yatma tatillerinin yerini, “deneyimleme” ve eğlenerek bir şeyler öğrenme tatilleri aldı. Seneye Ekim – Kasım ayında ne yapsak diye düşünürseniz, İtalya’nın Alba kenti en güzel öneri!

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Edebiyatı, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın