Montepulciano d’Abruzzo şarabı

montepulciano-dabruzzo

 

İtalyan kırmızı şarapları içinde favorim Montepulciano d’Abruzzo.

Öncelikle şarap veya yemek konusunda uzman veya gurme olmadığımı belirteyim. Bazen öyle yorumlar geliyor ki işin profesyonellerinden, en baştan bunu belirtme gereği duyuyorum:) Sıradan bir vatandaş olarak şarap zevkimden bahsedeceğim size.

Yıllar önce 3 saatlik bir şarap tadım aktivitesine katılmıştım. O gün Türkiye’de yetişen üzün çeşitlerini sırayla tatmış ve kendi damak zevkimizi bulmaya çalışmıştık. Kırmızı şarabın farklı özelliklerini öğrenmiştik. Bu özelliklerden tanin dedikleri burukluk haline benzer özelliği belirgin şarapların hoşuma gittiğini farkettim. Üzüm çeşidi olarak ise Boğazkere. Piyasadaki şarapların çoğu Öküzgözü – Boğazkere karışımı. Sadece Boğazkere şarap bulursam alıyorum, içiyorum. Bildiğim kadarıyla en iyi Boğazkere üzümleri Diyarbakır şehrinde yetişiyor.

İtalyan şarapları içinde ise farklı çeşitleri deneye deneye kendime hitap eden, içimi inanılmaz yumuşak ama tadı belirgin Montepulciano’yu belirledim. Abruzzo bölgesinde yetişen bir üzüm çeşidi bu. Güzelliği Avrupa’nın bir çok ülkesinde bulunması.  Fiyatı da uygun. Ne zaman ki, benim veya eşimin Avrupa’nın her hangibir ülkesinde toplantısı, gezisi olsa sıradan bir marketinde bulabildiğimiz Montepulciano d’Abruzzo şaraplarından  alıyoruz. Sevdiklerimizle beraber toplanıp içiyoruz.

Geçenlerde Apicius gastronomi okulundan ağırladığımız İtalyan yetkiliyle sohbet ederken ondan şarap tavsiyesinde bulunmasını istedim. Onun da favorisi Montepulciano olunca biraz da olsa bu işi anlamaya başladım galiba dedim 🙂 Herkese güzel, mutlu şarap tadında bir hafta dileğiyle Vera Eğitim’den sevgiler

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Montepulciano d’Abruzzo şarabı için 2 cevap

  1. Ferruh ucer der ki:

    %100 katiliyorum

Bir Cevap Yazın