İtalya’da Car Design

Tasarımın niş alanlarından biri olan araç tasarımı her ne kadar ilgi duyulsa da, iç mimarlık veya endüstriyel tasarım kadar tercih edilmiyor. İtalya bu alanda çok detaylı eğitimlr veriyor.

IED’de 3 yıllık Car and Transportation Design üniversite eğitimi okulun Torino kampüsünde veriliyor. Yine aynı okulda 2 yıllık yüksek lisans programları da var. IED’deki Car Design üniversite eğitiminin ilk senesi İngilizce, yalnız 2. ve 3. sınıfta dersler İtalyanca işlenmeye başlıyor.

Car Design masterı uzun yıllardır Domus Academy’de de veriliyordu fakat geçtiğimiz yıllarda kapandı. 11 Kasım W Hotel Akaretler’de düzenlediğimiz İtalyan Kariyer Günleri etkinliğinde Domus Car Design mezunu Ali Çam bize deneyimlerini anlattı. Şu an Ford Design Studio araç tasarımcısı olarak çalışan Ali Çam’ın başarısı hepimize ilham verdi. Ülkemizde araç tasarımı yapıldığını bile bilmiyorduk. Bu bilgi, araç tasarımından vazgeçme aşamasında olan öğrencilere yeniden motive etti. Ali Çam o gün öyle güzel bilgiler verdi ki, bindiğimiz arabaların kıymetini anlamış olduk. Bir araç tasarımı 3-4 yıl sürüyor. Proje gizli olduğundan detay veremedi ama 2018 yılında Ali Çam ve ekip arkadaşlarının tasarladığı Ford arabaları sokakta görecekmişiz. Ali Çam’ın tasarladığı Apple Car ise inanılmaz etkileyiciydi. İnternetten ararsanız videolarına ulaşabilirsiniz.

20161111_134412

İtalya’da Car Design eğitimi veren bir diğer okul da SPD yani Scuola Politecnica di Design.Masterı oldukça seçici, eleyici. Mastera kabul alamayan öğrencileri önce 1 yıllık hazırlık niteliğinde olan Car Design Tools programına alıyor. 1954’te kurulmuş olan SPD, Milano’nun ve İtalya’nın en eski tasarım okulu olma özelliğini taşıyor.

Bunların dışında Car Design benim için uygun mu değil mi diye tereddüt yaşıyorsanız, IED’in yaz dönemi açtığı 3-4 haftalık Car Design kurslarını deneybilirsiniz.

Vera Eğitim, İtalya’da Eğitim ve seçkin okulların resmi temsilciliği,

Bostancı İstanbul – 0216 504 20 12- vera@veraedu.com

Bilgi için lütfen ilgilendiğiniz program ve CV’nizle bir email gönderiniz.

 

 

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Car Design, Domus Academy, IED, SPD, İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın