Napoli’den hediye

20160228_134758İtalya’ya sık sık gitmemize rağmen, Napoli pas geçtiğimiz bir şehir olmuş. Son sefer Roma tatilimizdebir günümüzü trenle gittiğimiz Napoli’ye ayırdık ve o kadar memnun kaldık ki, bir daha mutlaka gelelim diye düşündük.

Çok kısaca Napoli’yi sevme nedenlerimi özetleyeyim:

  • İtalya’nın diğer meşhur turistik şehirlerine göre daha ekonomik olması. Yeme içmeden, dükkanlara herşey daha ucuz
  • İlk pizza Margherita’nın memleketi olması, L’Antica Pizzeria da Michele, tadı damağımızda kaldı
  • Diğer şehirlerde bulamadığımız yerel markaları: Bir zincir gözlük dükkanı vardı ki bin bir çeşit tasarım
  • İstanbul’u hatırlatan hafif karmaşa, hafif kirlilik, hafif trafik, hafif gürültü kombinasyonunun yarattığı rahatlık ve yabancılamama duygusu

Napoli Tren İstasyonu’nda inince karşımıza çıkan makarna dükkanı ise aklımda kalan güzel anlardan biri. Pastificio di Martino. 100 yılı aşkın süredir üretim yapana Napoli merkezli bu firmanın dükkanı tasarımıyla direk cezbediyor. Makarna İtalya’dan hediye getirmek için harika bir ürün. Hem ucuz, hem makarna sevmeyen yok, hem İtalya’dan gelen makarnalar paketi ve sunumuyla gözlere de hitap ediyor. Tek sorun hacimli olması:) Büyük valizle gitmek gerek!

20160228_134741-1

Meraklılara not: Pastificio di Martino’nun web sitesinde harika makarna tarifleri var. Benim önerim kabak çiçekli lumaconi!

http://www.pastadimartino.com/pastificio/ricette.php?id=6&tipo=lumaconi

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın